https://hook.eu1.make.com/ra37mi535b7cu7uwz9jpdd6uq7kae6mn

Lekcja tekstowa
Lekcja audio
Zadanie
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Budowa i zasada pracy czujnik detekcji zalania (Flood Sensor)

Zasada działania czujnika zalania

 • Opisuję czujnik detekcji zalania, który jest umieszczony na podłodze łazienki.
 • Urządzenie jest bateryjne i reaguje na dostanie się pod niego wody, informując o zalaniu.
 • Wyjaśniam, że czujnik zalania działa poprawnie, gdy jest umieszczony na podłodze i po zalaniu lub pęknięciu rury, czujnik wykrywa wodę i generuje alarm.
 • Opisuję budowę czujnika zalania, który zawiera listwy zaciskowe do podłączenia dodatkowego zasilania.
 • Posiada styki normalnie zamknięte, które służą do wykrywania zalania i otwarcia urządzenia.
 • Pozwala podłączyć do dwóch niezależnych sensorów wykrywających zalanie.
 • Urządzenie jest uniwersalne i może mierzyć temperaturę lub temperaturę i zalanie.
 • Wyjaśniam, że czujnik zalania wykrywa przepływ cieczy między metalowymi końcówkami przewodzącymi i jeśli woda dostanie się pod urządzenie, generowany jest alarm.
 • Pokazuję, że zmiana pozycji urządzenia generuje alarm i wskazuje, że urządzenie może nie być już w odpowiednim miejscu.

Flood Sensor to bateryjny czujnik detekcji zalania (wycieku) i czujnik temperatury w jednym. Jest to bardzo schludne urządzenie, które możesz umieścić pod umywalką, wanną czy zlewem celem wykrycia potencjalnego zalania domu. Koniecznie** wyposaż się w elektrozawór lub serwomechanizm **nakładany na zawór głównego zasilania wodnego do domu, aby w chwili wycieku wody natychmiast odciąć wodę.

Pamiętaj, że zawory wodne lubią się 'zacinać' na skutek za kamienienia. A więc jeśli ich nie otworzysz/zamkniesz raz na jakiś czas, to może się okazać, że kiedy będzie trzeba zamknąć zawór - to nie będzie to możliwe! Dlatego zaprojektowałem i szczegółowo omówiłem w tym kursie - scenę Lua, która **zapobiega **takiej sytuacji przez okresowe zamykanie i otwieranie zaworu w chwili gdy nikomu z domowników to nie będzie przeszkadzać! - scena jest do pobrania!

Flood Sensor + Nakładka na zawór kulowy to **kompletny system przeciwzalaniowy **w Twoim domu.
Cała seria jest poświęcona tematyce budowy kompletnego systemu przeciwzalaniowego.

Flood Sensor jako czujnik podłogówki

Spotkałem się z zastosowaniem Flood Sensor'a do utrzymania temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli Flood Sensor umieścimy na powierzchni podłogi to jego wewnętrzny czujnik temperatury będzie dobrze mierzyć temperaturę podłoża. Wykorzystując Single/Double Switch można odpowiednio uruchomiać grzanie podłoża tak, aby utrzymać określoną temperaturę. Mam tutaj gotowy Quick App regulator który utrzyma zadaną temperaturę:
QuickApp - PID/PWM/CCW regulator

Do pobrania (kody źródłowe)

 • Scena Lua omawiana w filmach do** sterowania zaworem **(zamknięcie po wykryciu wycieku i otwarcie po powrocie Flood Sensor do stanu normalnego).
 • Scena Lua utrzymująca gotowość zaworu odcinającego wodę do pracy. Scena Lua do czasowego otwierania i zamykania zaworu celem zapobiegnięcia jego zablokowania przez kamień.
 • Kod Lua pozwalający na znalezienie w systemie (sieci Z-Wave) **wszystkich urządzeń danego typu **np. wszystkich czujników Motion Sensor bez podawania ich adresów!
 • Kod Lua pokazujący jak znaleźć wszystkie urządzenia bateryjne w domu i odczytać, które z nich mają niski poziom energii.
Łukasz Gawryjołek
Łukasz Gawryjołek

Jestem założycielem portalu “Z Techniką za Pan Brat”. Z wykształcenia jestem automatykiem programistą. Wdrożyłem dziesiątki rozwiązań przemysłowych w Polsce i za granicą, m.in. kompleksowe systemy sterowania dla maszynowni przemysłowych.

O smart home realizowanym przez centralę FIBARO wiem w praktyce wszystko. Posiadam certyfikaty instalatora i programisty systemów smart home FIBARO. Od 2017 roku dogłębnie testuję wszystkie kombinacje podłączeń urządzeń w domach klientów i… przede wszystkim swoim.

Budowa i zasada pracy czujnika zalania
keyboard_arrow_down
Flood Sensor - ochrona domu przed zalaniem
99%
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.