top of page
  • Zdjęcie autoraLukasz

Ogrzewanie C.O. i podłogówka

​Każdy dom zbudowany jest tak, że różne pomieszczenia nagrzewają się w różnym stopniu.... Pokoje z ekspozycją południową i wschodnią są zazwyczaj cieplejsze niż te z północną. Kuchnia jest cieplejsza niż przedpokój, a w łazience zazwyczaj potrzebujemy wyższej temperatury.


Jak skonfigurować pracę termostatów, by cały dom był równomiernie ogrzewany?


Tutaj z pomocą przychodzą głowice termostatyczne ze zdalną regulacją temperatury. Możemy w nich ustawić, jak mają nagrzewać się poszczególne grzejniki, kiedy zamykać i otwierać zawór grzejnika (*1). Dzięki stałemu pomiarowi temperatury w pomieszczeniu - kaloryfer będzie dynamicznie reagował na każdą zmianę temperatury i nawet wykryje otwarte okno. (*2)


Wiem, że samodzielna konfiguracja odpowiedniego algorytmu mogłaby zająć wiele czasu. Szukanie odpowiedzi na specjalistycznych forach (z których niektóre cieszą się złą sławą...) również nie wydaje się zachęcające. Mając tę świadomość, zebrałem całą wiedzę w jednym miejscu, byś też mógł skonfigurować ogrzewanie w domu według swoich potrzeb. Przygotowałem też kod źródłowy (scena Lua i urządzenie Quick App), dzięki któremu każdy termostat będzie reagował tak, jak Ty tego chcesz.Pomocne filmy DIY

1.Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO - Seria 650

Sterowanie pozwoleniem na pracę kotła CO ze względu na zapotrzebowanie grzania przez termostaty grzejnikowe oraz grzanie podłogowe

2. Detekcja otwartego okna i obniżenie grzania przez Heat Controller - Seria 670

Wykrycie otwartego okna przez Heat Controller i wizualizacja otwartego okna za pomocą wirtualnego Window Sensor - Quick App.

Obniżenie nastawy termostatu przy wyłączonej automatycznej funkcji wykrywania otwartego okna w Heat Controller.

Serie 650 i 670 to aż 13 filmów instruktażowych !


Z filmów tych dowiesz się, a nawet od razu wdrożysz gotowe rozwiązanie, które rozwiąże takie zagadnienia jak:

  • stale pracującego kotła CO nawet gdy temperatura w pokojach jest uzyskana

  • powiązania pracy grzejników i ogrzewania podłogowego z zapotrzebowaniem na pracę kotła CO

  • monitorowania ilości, które grzejniki żądają pracy kotła

  • monitoringu całej instalacji grzewczej na jednym panelu (temperatura nastawy, pomiaru, tryb pracy, otwarcie okna, maksymalne otwarcie/zamknięci grzejnika)

  • zobrazować kiedy termostat - Heat Controller wykryje otwarte okno

  • podłączyć wykrycie otwarcia okna przez Heat Controller do systemu alarmowego centrali

  • zintegrować pracę fizycznego czujnika okna z grzaniem

Jeśli choć jedno z wymienionych zagadnień jest Ci potrzebne, od razu zapoznaj się z moim materiałem edukacyjnym zawartym w filmach. Dodatkowo możesz pobrać algorytm/sceny/urządzenia gotowe do użycia.


Łukasz

219 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page