To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum). Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY".
Opis
Główna idea
Mam w domu grzejniki wyposażone głównie w termostaty Heat Controller firmy FIBARO oraz termostaty Spirit firmy EUROtronic i LIVING CONNECT Z firmy Danfoss. Każdy z temostatów z powodzeniem utrzymuje zadaną temperaturę w pokoju. Chciałbym, aby system FIBARO automatycznie zatrzymał czynnik grzewczy (grzejników) w chwili, gdy termostaty i inne regulatory osiągną zadaną temperaturę w pokojach.
Inaczej mówiąc:
nie chce aby kocioł CO pracował nonstop nawet gdy w pokojach została już osiągnięta zadana temperatura (w każdym z pokoju może byc osobna nastawa temperatury)
chcę aby kocioł CO się załączył do pracy gdy w choć jednym pokoju zrobi się za zimno
OBRAZ


Uwaga
UWAGA: Nie można sterować pracą kotła/pieca bezpośrednio wyłączając go z prądu!
Większość obecnie produkowanych kotłów posiada wbudowaną automatykę, która odpowiada za sekwencję rozruchową pieca wykonywaną po zaniku zasilania elektrycznego. W fazie startu kotła są sprawdzane m.in. podzespoły i zabezpieczenia, a sam proces jest często czasochłonny. W żadnym wypadku nie należy tego procesu przerywać - załączając i wyłączając główne napięcie pieca i w ten sposób kontrolować grzanie obiegu CO. Postępowanie takie może doprowadzić do uszkodzenia kotła, a w skrajnych przypadkach do sytuacji niebezpiecznych.
Moje rozwiązanie jest oparte o sterowanie pozwoleniem na załączanie/wyłączanie obiegu CO. Do tego celu wykorzystuję specjalnie przygotowane zaciski elektryczne wewnątrz pieca, które normalnie są podłączone do regulatora pokojowego. Tak jak pisałem wcześniej regulator pokojowy był zamontowany i mierzył temperaturę w jednym pokoju co nie zdawało egzaminu w moim domu i dlatego w sposób bezpieczny dla pracy kotła zastąpię jego miejsce regulatorem Relay Switch FIBARO.
Algorytm nie ingeruje w sterowanie termostatów. Algorytm odczytuje z termostatów ich nastawę temperatury i porównuje ją z temperaturą w pokoju. Jeśli temperatura mierzona jest już osiągnięta, to prawdopodobnie ten grzejnik jest już zamknięty i nie potrzebuje więcej czynnika grzewczego.
FIBARO dla Heat Controller od v. 4.7 ma informację pt. "potrzeba czynnika grzewczego". Algorytm uwzględnia tę informację (o ile ją włączysz w ustawieniach Heat Controller) w wypracowaniu zbiorczego zezwolenia na pracę kotła CO.
Quick App - Master controller - w plikach do pobrania znajduje się gotowy do użycia panel zbierający informacje w jednym miejscu o całym systemie grzania w domu (nastawy, temperatury, tryby pracy, otwarte okna, zamknięte grzejniki itp). Z niego dowiesz się ile grzejników (odbiorów grzejnych) wciąż żąda zapotrzebowania na czynnik grzewczy. Będziesz mógł także skonfigurować próg temp zewnętrznej (w tym pobieranej z internetu dla twojej lokalizacji), dla której ogrzewanie w domu już nie ma sensu.
Informacje dodatkowe
Moje zalecenia
Zamiast Relay Switch możesz użyć każdego urządzenia, które może rozwierać i zwierać odpowiedni obwód elektryczny jak np. Single/Double Switch.
Pamiętaj, aby po podaniu zezwolenia na pracę pozwolić kotłowi popracować przez pewien czas - mój algorytm to gwarantuje.
OBRAZ

O filmach
Poruszane tematy
Usuwam zainstalowany przez dewelopera regulator pokojowy współpracujący z kotłem CO. Regulator ten podejmował decyzję o potrzebie dostarczania czynnika grzewczego do grzejników na podstawie tylko jednego pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu - salonie oraz na podstawie sztywno zdefiniowanych harmonogramów czasowych. Efektem takiej regulacji były niedogrzane pokoje na piętrze.
Postanowiłem wykorzystać informację zbiorczą od wszystkich termostatów - różnych producentów i na jej podstawie zezwalać na pracę kotła CO.
Ta seria filmów ma za zadanie pokazać Ci, jak możesz przekazać kotłowi CO zezwolenie na pracę w sytuacji, kiedy grzejniki tego wymagają. Na filmach zobaczysz, jak możesz do kotła podpiąć Relay Switch i sterować zezwoleniem na pracę kotła CO.
W tej serii filmów omówię napisany algorytm w języku Lua. Algorytm ten analizuje stan każdego grzejnika (jego termostatu) i na tej podstawie podejmuje decyzję czy jest wymagany czynnik grzewczy w instalacji CO, czy nie.
Algorytm jest na tyle uniwersalny, że może obsłużyć dowolną konfigurację np. wiele grzejników w pomieszczeniach, ogrzewanie podłogowe, a nawet kilka obiegów CO i współpracę z płaszczem wodnym.
Zastosowanie
Rozwiążesz problem:
stale pracującego kotła CO gdy temperatura w strategicznych pokojach jest uzyskana
powiązania pracy grzejników i ogrzewania podłogowego z zapotrzebowaniem na pracę kotła CO
monitorowania ilości, które grzejniki żądają pracy kotła
monitoringu całej instalacji grzewczej na jednym panelu (temperatura nastawy, pomiaru, tryb pracy, otwarcie okna, maksymalne otwarcie/zamknięci grzejnika)
Tu nauczysz się:
jak podłączyć Relay Switch lub inny
jak dodać urządzenie (Relay Switch) do systemu Z-Wave
jak programować w języku Lua dla centrali HC3
jak pisać uniwersalne sceny
jak podzielić dom na strefy grzewcze

Materiały dodatkowe do pobrania
Scena obliczająca zbiorcze zapotrzebowanie na czynnik grzewczy, a więc zezwolenie na pracę kotła CO lub otwarcia zaworów doprowadzających czynnik np. na piętra. Scena obsługuje dowolną instalację (grzejniki, grzanie podłogowe, płaszcz wodny) i dowolne termostaty/regulatory.
Oprócz sceny dostajesz Quick App - zbiorczy główny sterownik grzania w Twoim domu. To dzięki niemu będziesz widzieć zbiorczy obraz wszystkich grzejników, mat grzewczych i instalacji podpodłogowych pracujących w domu.
Aby scena startowała automatycznie za każdym razem po restarcie centrali, w warunkach wywołania sceny po lewej stronie należy wpisać:
{
type = "se-start",
property = "start",
operator = "==",
value = true,
isTrigger = true
}
Zawartość:
Master Heat Controller - QA
Scena Lua do sterowania zezwoleniem pracy kotła C.O.
NOWOŚĆ: Wirtualny Thermostat (dla pomieszczeń bez fizycznego regulatora) - QA
Uzpupełnienie: