top of page

To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY". 

Jak zrobić...?

Kocioł/Piec CO - jak sterować zezwoleniem na pracę obiegu CO z Quick App - praktyczny poradnik

Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

Sterowanie pozwoleniem na pracę kotła CO ze względu na zapotrzebowanie grzania przez termostaty grzejnikowe oraz grzanie podłogowe

Opis

Główna idea

Mam w domu grzejniki wyposażone głównie w termostaty Heat Controller firmy FIBARO oraz  termostaty Spirit firmy EUROtronic i LIVING CONNECT Z firmy Danfoss. Każdy z temostatów z powodzeniem utrzymuje zadaną temperaturę w pokoju. Chciałbym, aby system FIBARO automatycznie zatrzymał czynnik grzewczy (grzejników) w chwili, gdy termostaty i inne regulatory  osiągną zadaną temperaturę w pokojach.  


Inaczej mówiąc:

 1.  nie chce aby kocioł CO pracował nonstop nawet gdy w pokojach została już osiągnięta zadana temperatura (w każdym z pokoju może byc osobna nastawa temperatury)

 2. chcę aby kocioł CO się załączył do pracy gdy w choć jednym pokoju zrobi się za zimno

OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

UWAGA: Nie można sterować pracą kotła/pieca bezpośrednio wyłączając go z prądu! 


Większość  obecnie produkowanych kotłów posiada wbudowaną automatykę, która  odpowiada za sekwencję rozruchową pieca wykonywaną po zaniku zasilania elektrycznego. W fazie startu kotła są sprawdzane m.in. podzespoły i zabezpieczenia, a sam proces jest często czasochłonny. W żadnym wypadku nie należy tego procesu przerywać - załączając i wyłączając główne napięcie pieca i w ten sposób kontrolować grzanie obiegu CO. Postępowanie takie może doprowadzić do uszkodzenia kotła, a w skrajnych przypadkach do sytuacji niebezpiecznych.


Moje rozwiązanie jest oparte o sterowanie pozwoleniem na załączanie/wyłączanie obiegu CO. Do tego celu wykorzystuję specjalnie przygotowane zaciski elektryczne wewnątrz pieca, które normalnie są podłączone do regulatora pokojowego. Tak jak pisałem wcześniej regulator pokojowy był zamontowany i mierzył temperaturę w jednym pokoju co nie zdawało egzaminu w moim domu i dlatego w sposób bezpieczny dla pracy kotła zastąpię jego miejsce regulatorem Relay Switch FIBARO.


Algorytm nie ingeruje w sterowanie termostatów. Algorytm odczytuje z termostatów ich nastawę temperatury i porównuje ją z temperaturą w pokoju. Jeśli temperatura mierzona jest już osiągnięta, to prawdopodobnie ten grzejnik jest już zamknięty i nie potrzebuje więcej czynnika grzewczego.


FIBARO dla Heat Controller od v. 4.7 ma informację pt. "potrzeba czynnika grzewczego". Algorytm uwzględnia tę informację (o ile ją włączysz w ustawieniach Heat Controller) w wypracowaniu zbiorczego zezwolenia na pracę kotła CO.


Quick App - Master controller - w plikach do pobrania znajduje się gotowy do użycia panel zbierający informacje w jednym miejscu o całym systemie grzania w domu (nastawy, temperatury, tryby pracy, otwarte okna, zamknięte grzejniki itp). Z niego dowiesz się ile grzejników (odbiorów grzejnych) wciąż żąda zapotrzebowania na czynnik grzewczy. Będziesz mógł także skonfigurować próg temp zewnętrznej (w tym  pobieranej z internetu dla twojej lokalizacji), dla której ogrzewanie w domu już nie ma sensu.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Zamiast Relay Switch możesz użyć każdego urządzenia, które może rozwierać i zwierać odpowiedni obwód elektryczny jak np. Single/Double Switch.


Pamiętaj, aby po podaniu zezwolenia na pracę pozwolić kotłowi popracować przez pewien czas - mój algorytm to gwarantuje.


OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

Usuwam zainstalowany przez dewelopera regulator pokojowy współpracujący z kotłem CO. Regulator ten podejmował decyzję o potrzebie dostarczania czynnika grzewczego do grzejników na podstawie tylko jednego pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu - salonie oraz na podstawie sztywno zdefiniowanych harmonogramów czasowych. Efektem takiej regulacji były niedogrzane pokoje na piętrze.

Postanowiłem wykorzystać informację zbiorczą od wszystkich termostatów - różnych producentów i na jej podstawie zezwalać na pracę kotła CO.


Ta seria filmów ma za zadanie pokazać Ci, jak możesz przekazać kotłowi CO zezwolenie na pracę w sytuacji, kiedy grzejniki tego wymagają. Na filmach zobaczysz, jak możesz do kotła podpiąć Relay Switch i sterować zezwoleniem na pracę kotła CO.


W tej serii filmów omówię napisany algorytm w języku Lua. Algorytm ten analizuje stan każdego grzejnika (jego termostatu) i na tej podstawie podejmuje decyzję czy jest wymagany czynnik grzewczy  w instalacji CO, czy nie.


Algorytm jest na tyle uniwersalny, że może obsłużyć dowolną konfigurację np. wiele grzejników w pomieszczeniach, ogrzewanie podłogowe, a nawet kilka obiegów CO i współpracę z płaszczem wodnym. 

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Rozwiążesz problem:

 • stale pracującego kotła CO gdy temperatura w strategicznych pokojach jest uzyskana

 • powiązania pracy grzejników i ogrzewania podłogowego z zapotrzebowaniem na pracę kotła CO

 • monitorowania ilości, które grzejniki żądają pracy kotła

 • monitoringu całej instalacji grzewczej na jednym panelu (temperatura nastawy, pomiaru, tryb pracy, otwarcie okna, maksymalne otwarcie/zamknięci grzejnika)

Tu nauczysz się:

 • jak podłączyć Relay Switch lub inny

 • jak dodać urządzenie (Relay Switch) do systemu Z-Wave

 • jak programować w języku Lua dla centrali HC3

 • jak pisać uniwersalne sceny

 • jak podzielić dom na strefy grzewcze

zastosowanie.png

Materiały dodatkowe do pobrania

Scena obliczająca zbiorcze zapotrzebowanie na czynnik grzewczy, a więc zezwolenie na pracę kotła CO lub otwarcia zaworów doprowadzających czynnik np. na piętra. Scena obsługuje dowolną instalację (grzejniki, grzanie podłogowe, płaszcz wodny) i dowolne termostaty/regulatory.


Oprócz sceny dostajesz Quick App - zbiorczy główny sterownik grzania w Twoim domu. To dzięki niemu będziesz widzieć zbiorczy obraz wszystkich grzejników, mat grzewczych i instalacji podpodłogowych pracujących w domu.


Aby scena startowała automatycznie za każdym razem po restarcie centrali, w warunkach wywołania sceny po lewej stronie należy wpisać:

{

    type = "se-start",

    property = "start",

    operator = "==",

    value = true,

    isTrigger = true

}


Zawartość:

 • Master Heat Controller - QA

 • Scena Lua do sterowania zezwoleniem pracy kotła C.O.

 • NOWOŚĆ: Wirtualny Thermostat (dla pomieszczeń bez fizycznego regulatora) - QA


Uzpupełnienie:

Seria filmów 670 - Detekcja otwartego okna

Forum

Szukasz dodatkowej pomocy?

Forum jest do Twojej dyspozycji!

bottom of page