top of page

To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY". 

Jak zrobić...?

Jak zamontować i skonfigurować dopuszkowe regulatory FIBARO na szynie DIN. Zdalne sterowanie zraszaczami w ogrodzie - praktyczny poradnik

Adaptery euFIX w rozdzielni elektrycznej dla ogrodu

Nawadnianie ogrodu. Montaż i konfiguracja dopuszkowych regulatorów FIBARO na szynie DIN. Sterowanie zraszaczami w ogrodzie.

Opis

Główna idea

euFIX to elektryczne podstawki (adaptery) umożliwiające eleganckie i bezpieczne zamontowanie na typowej szynie DIN (TH35) różnych regulatorów FIBARO. Dzięki adaptorom regulatory FIBARO wyglądają podobnie do innych elementów elektrycznych rozdzielni jak np. zabezpieczeń, rozłączników, przekaźników. W filmach wykorzystałem adaptery do zamontowania Double Switch regulatorów FIBARO, które sterują pracą zaworów w ogrodzie.

OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

Pamiętaj, aby zamówić odpowiedni adapter euFIX pod konkretny regulator FIBARO.

 • euFIX D212 i D212NP dla FIBARO FGD-212 - Dimmer 2


 • euFIX R222 i R222NP dla FiBARO FGR-222  - Roller Shutter 2

 • euFIX R223 i R223NP dla FIBARO FGR-223 - Roller Shutter 3


 • euFIX S214 i S214NP dla FIBARO FGS-214 - Smart Module

 • euFIX S224 i S224NP dla FIBARO FGS-224 - Double Smart Module

 • euFIX S212 i S212NP dla FIBARO FGS-212 - Relay Switch

 • euFIX S222 i S222NP dla FIBARO FGS-222 - Double Relay Switch


 • euFIX S213 i S213NP dla FIBARO FGS-213 - Single Switch 2

 • euFIX S223 i S223NP dla FIBARO FGS-223 - Double Switch 2

 1. Oznaczenie pasującego modułu FIBARO znajdziesz na obudowie adaptera euFIX oraz na płytce montażowej. Zawsze sprawdzaj, czy dokręcasz regulator FIBARO do dedykowanego adaptera, gdyż bolce połączeniowe adaptera pasują do różnych regulatorów FIBARO. Nieprawidłowy dobór spali urządzenie.

 2. Każdy adapter euFIX występuje w dwóch wersjach z przyciskiem i bez przycisku (oznaczenie xxxNP). Przyciski są wyprowadzone na obudowie adaptera i są oznaczone jako "S1", "S2". Przyciski pełnią tę samą funkcję co ich odpowiedniki na zaciskach regulatora FIBARO. Łatwo dostępne przyciski S1 i S2 umożliwiają już z rozdzielni załączenie wyjścia Q1 i Q2 regulatora i np. zapalenie światła, otwarcie zaworu lub załączenie silnika. Przycisk S1 na obudowie adaptera pozwala także na łatwe dodanie i usuwanie urządzenia do/z sieci Z-Wave.

 3. Lista adapterów euFIX i kompatybilnych z nimi regulatorów FIBARO jest trudna do zapamiętania dlatego pogrubiłem litery, aby pomóc Ci odróżnić główne grupy urządzeń takich jak Switch, Smart i Roller.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 
 • Zawsze dwa razy sprawdzaj, czy montujesz regulator FIBARO do odpowiedniego adaptera euFIX.

 • Zamawiaj adaptery w wersji z przyciskami S1 i S2.

 • W rozdzielni elektrycznej zasilanie L  (230V AC) adaptera euFIX poprzedź zabezpieczeniem nadprądowym B10, gdyż maksymalny prąd dla adapterów euFIX to 10A (dla regulatorów FIBARO to 6A na kanał)

 • Przy projektowaniu sterowania zaworami w ogrodzie (i nie tylko) koniecznie zwróć uwagę na jakie napięcie jest wysterowana cewka elektrozaworu. Jeśli jest na inne niż 230V musisz użyć przekaźnika elektrycznego lub regulatora typu Smart Module, lub Relay Switch - omawiam ten przypadek w pierwszym filmie tej serii.

OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

Godzinny wykład wideo o tematyce  automatycznego podlewania ogrodu

 • Po przesłuchaniu całego cyklu będziesz mógł sam uruchomić u siebie w ogrodzie automatyczne zraszanie trawy i roślin oraz załączać oświetlenie.

 • Dowiesz się jakich elementów automatyki użyć do sterowania elektrozaworami w ogrodzie oraz jak je podłączyć i skonfigurować.

 • W ogrodowej rozdzielni elektrycznej zamontujesz razem ze mną adaptery euFIX które pozwalają na zaczepienie dopuszkowych regulatorów FIBARO na szyny DIN TH35.

 • Omawiam krok po kroku, jak w systemie zdefiniować zraszacze (sprinklers) i dodać je do harmonogramów po to, aby podlewanie odbywało się w pełni automatycznie.

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Przekazaną wiedzę wykorzystasz do:

 • sterowania zaworami zraszaczy ogrodowych

 • sterowania zaworami linii kropelkujących

 • sterowania oświetleniem w ogrodzie

 • skonfigurowania nawadniania w ogrodzie z uwzględnieniem harmonogramów podlewania

 • łatwego i bezpiecznego montażu dopuszkowych regulatorów FIBARO na szynie DIN

 • pogłębienia wiedzy o regulacji i sterowaniu za pomocą urządzeń FIBARO

zastosowanie.png

Materiały dodatkowe do pobrania

A co zrobić gdy nie masz dedykowanego czujnika wilgotności, ale masz taki zwykły binarny czujnik - jaki pokazałem w filmach?


1. Konfiguracja systemu zraszania ma możliwość podłączenia pomiaru wilgotności w postaci dedykowanego urządzenia typu "Humandity sensor". Dedykowane urządzenie zewnętrzne oferujące pomiar wilgotności i kompatybilne z FIBARO byłoby typu "Humandity sensor". Jednak prosty binarny wskaźnik (z mojego filmu) jest co najwyżej typu "BinarySensor" i nie można go bezpośrednio dodać do konsoli sterowania zraszaniem jako czujnika wilgotności. Jednym z rozwiązań jest utworzenie Quick App, który będzie można dodać do konfiguracji systemu nawadniania, a który będzie odczytywać dane z mojego czujnika wilgotności.  W załączniku gotowy Quick App gotowy do pobrania.

Quick App: wilgotnosc_Ogrod_Con.fqa


2. Po zaimportowaniu pobranego Quick App i wskazaniu go w konfiguracji systemu zraszania, można już ręcznie przez Quick App symulować wilgotność od 0% do 100% i zapobiegać zraszaniu gdy wilgotność jest większa niż wartość określona w konfiguracji (np. 30%).


3. Teraz trzeba dołożyć kod (także gotowy do pobrania w postaci sceny Lua), który będzie automatycznie zmieniał położenie suwaka wilgotności (w urządzeniu Quick App) w zależności od tego co odczyta czujnik binarny wykrywający deszcz.

Forum

Szukasz dodatkowej pomocy?

Forum jest do Twojej dyspozycji!

bottom of page