top of page

To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY". 

Jak zrobić...?

Integracja REST API dla początkujących - Pomiar poziomu cieczy przez zewnętrze urządzenie IoT - praktyczny poradnik

Integracja REST API dla początkujących

Pomiar poziomu cieczy przez zewnętrze urządzenie IoT

Opis

Główna idea

Na przykładzie bezprzewodowego urządzenia do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach otwartych takich jak zbiornik na deszczówkę lub szambo, utworzę aplikację odczytującą dane z sondy pomiarowej przez HTTP Request. SZ-02 to hermetyczne urządzenie do pomiaru poziomu cieczy które leży na dnie zbiornika i poprzez kontroler Wi-Fi wysyła regularnie swoje pomiary do centrali. Dane pomiarowe są dostępne w panelu pod adresem https://mojdomek.eu, a dzięki integracji będą także dostępne w systemie FIBARO.


Zachęcam do odniesienia się do opisów i filmów przedstawionych w serii 5000.

"REST API - Husqvarna" - Jak sterować dowolnym urządzeniem przez Internet

https://www.portal.ztechnikazapanbrat.pl/filmpagescollection/5000

Seria 5000 jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym wykładem o integracjach z urządzeniami IoT wymagającymi uwierzytelnienia i tokenizacji, gdzie komunikacja z zewnętrznym urządzeniem jest dwustronna.
OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

Integracja REST API nie jest aż taka trudna jakby mogłoby się wydawać.

Ta seria filmów przedstawia najprostszy przypadek integracji, w której nie jest wymagane ani logowanie się na serwer ani utworzenia token'u.

Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś kodu Lua w celu integracji z zewnętrznym serwisem, to zacznij od tego rozdziału.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Zanim przystąpisz do pisania kodu Lua i wywołania funkcji "Request" użyj zwykłej przeglądarki internetowej i w jej polu adresu wpisz odpowiedni URL potrzebny do odczytu parametrów z zewnętrznego serwera. Jeśli URL nie wymaga ani logowania się, ani token'u tak jak jest to w tym przypadku odczytu danych z sondy poziomu cieczy, to otrzymasz odpowiedź bezpośrednio przez przeglądarkę internetową. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz na czym będzie polegać budowanie logiki w języku Lua.

OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

Seria filmów przedstawia najprostszy model integracji (tylko odczyt) danych z zewnętrznego urządzenia IoT. Na filmach pokazuję urządzenie IoT do pomiaru poziomu cieczy. Sondę pomiarową z jej sterownikiem Wi-Fi konfiguruję do pracy w mojej sieci domowej. W kolejnym kroku buduję interfejs Quick App do prezentowania odczytanych danych z serwera producenta urządzenia dzięki zapytaniu Request GET, które objaśniam krok po kroku jak utworzyć w języku Lua. Na koniec po odpowiedzi i otrzymaniu danych z serwera parsuje je tak, aby odczytać interesujące mnie dane i wyświetlić w Quick App. Ten sam proces także omawiam dla centrali HC2 tworząc Virtual Device i odpowiednią scenę Lua.

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Zastosujesz przekazaną wiedzę w celu centralizacji monitoringu i sterowania wieloma urządzeniami z jednego systemu z jednej aplikacji mobilnej. Wykorzystasz przykłady z filmów DIY do tego, aby 


  • ograniczyć używanie dziesiątek aplikacji wielu producentów do każdego urządzenia IoT oddzielnie. 

  • będziesz mógł zarządzać i łączyć (uzależniać pracę wielu systemów) ze sobą po wykonaniu omówionej szczegółowo integracji. 

  • poznasz bardzo użyteczne i proste w obsłudze urządzenie SZ-02 do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach takich jak deszczówka lub szambo z opcją automatycznego zamawiania wywozu nieczystości.

zastosowanie.png

Materiały dodatkowe do pobrania

Gotowe do uruchomienia rozwiązanie dla systemu HC3 i HC2. 

Otrzymasz tu dla systemu:

  • HC3: Quick App z pełną funkcjonalnością 

  • HC2: Virtual Device + Scena Lua (współpracująca z VD)

Forum

Szukasz dodatkowej pomocy?

Forum jest do Twojej dyspozycji!

bottom of page