top of page

To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  

Jak zrobić...?

Heat Controller - jak skonfigurować wykrywanie otwartego okna i obniżyć temperaturę grzania - praktyczny poradnik

Detekcja otwartego okna i obniżenie grzania przez Heat Controller

Wykrycie otwartego okna przez Heat Controller i wizualizacja otwartego okna za pomocą wirtualnego Window Sensor - Quick App.
Obniżenie nastawy termostatu przy wyłączonej automatycznej funkcji wykrywania otwartego okna w Heat Controller.

Opis

Główna idea

 1. Nauczę Cię jak zbudować Window Sensor który nie jest fizycznym urządzeniem (Z-Wave). Za pomocą Quick App można odtworzyć dowolne urządzenie FIBARO, którego funkcjonalność określisz indywidualnie za pomocą kodu Lua. Razem zbudujemy Quick App, który będzie analizował wewnętrzne parametry Heat Controller po to, aby zobrazować otwarcie okna.

 2. Omówię gotowe rozwiązanie dla tych, którzy mają własny sposób rozpoznania otwarcia okna (np. przez Door/Window Sensor) tak aby w tej sytuacji także obniżyć parametry grzejnika/ów w pomieszczeniu.

OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

Pamiętaj, że termostat taki jak Heat Controller to urządzenie bateryjne, co oznacza że jeśli wysyłasz do niego dowolny rozkaz czy to zmiany temperatury, czy zmiany jakiegoś parametru to transmisja nie dojdzie  natychmiast. Czasem musi upłynąć kilkadziesiąt sekund (nawet kilka minut) zanim nowe nastawy zostaną odebrane przez urządzenie.

Pamiętaj także aby pisać kod, który nie wymusza zbyt częstej komunikacji z Heat Controller'em bo każda nadmierna wymiana danych powoduje jego większe zużycie baterii, a co za tym idzie skrócenie czasu do kolejnego ładowania termostatu.

Uwaga: Nie wysyłaj do Heat Controller'a zbyt częstych nowych nastaw temperatury, gdyż to powoduje uruchomienie silnika głowicy celem otwarcia lub przymknięcia zaworu i wymaga największej energii, a w konsekwencji największego zużycia baterii.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Ograniczaj częstotliwość wykonywania pętli algorytmu do kilku minut. Nie ma potrzeby aby np. funkcja setTimeout() była wywoływana co kilka sekund! Rzadsze wykonywania programu Lua zapewni w przypadku pracy z Heat Controller'em jego mniejsze zużycie baterii i nie spowoduje wzrostu obciążenia centrali HC3 wykonywaniem kodu non-stop, a co za tym idzie nie przyczyni się do problemów z komunikacją po sieci  Z-Wave przez ciągłą transmisję poleceń.


Omówione w tej serii zagadnienia bardzo dobrze współgrają z opracowanym przeze mnie wcześniej algorytmem zarządzającym pracą kotła CO. Nowy poprawiony algorym jest dostępny tutaj:

https://www.portal.ztechnikazapanbrat.pl/filmpagescollection/650

"Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO Seria nr. 650"

OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

 • Pokazuję jakie możliwości daje tworzenie swojego urządzenia Quick App na bazie jednego z typowych urządzeń FIBARO

 • Zrozumiesz jak Heat Controller zachowuje się po wykryciu otwartego okna

 • Przedstawię jak odczytać z dowolnego urządzenie podłączonego do centrali jego wszystkie parametry nawet te ukryte - niedostępne w ustawieniach zaawansowanych urządzenia

 • Pokażę gotowe rozwiązanie w sytutacji kiedy jest fizyczny czujnik otwarcia okna zamontowany na ramie okna (np. w celu monitorowania domu przez system antywłamaniowy), który bardzo prosto można wykorzystać do obniżenia parametrów grzejnika po otwarciu okna

 • Zademonstruję poprawioną wersję innej sceny odpowiedzialnej za zarządzanie zezwoleniem na pracę Kotła CO, która teraz uwzględnia wykrycie otwarcia okna

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Filmy tej serii wykorzystaj do tego aby:

 • zobrazować kiedy termostat - Heat Controller wykryje otwarte okno

 • podłączyć wykrycie otwarcia okna przez Heat Controller do systemu alarmowego centrali

 • nauczyć się tworzyć swoje uniwersalne urządzenia Quick App

 • zrozumieć jakie korzyści niesie określenie bazowego urządzenia przy tworzeniu Quick App

 • nauczyć się jak odczytywać dowolny parametr (nawet niedostępny w konfiguracji) urządzenia podłączonego do centrali

 • korzystać z API centrali HC3

 • zintegrować pracę fizycznego czujnika okna z grzaniem

zastosowanie.png

Materiały dodatkowe do pobrania

Forum

Szukasz dodatkowej pomocy?

Forum jest do Twojej dyspozycji!

bottom of page