top of page

To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  

Jak zrobić...?

Flood Sensor - jak skonfigurować i zaprogramować czujnik zalania, monitoring wycieku wody - praktyczny poradnik

Flood Sensor i ochrona domu przed zalaniem

Czujnik zalania, monitoring wycieku wody i odcięcie dopływu wody do domu

Opis

Główna idea

Flood Sensor to bateryjny czujnik detekcji zalania (wycieku) i czujnik temperatury w jednym. Jest to bardzo schludne urządzenie, które możesz umieścić pod umywalką, wanną czy zlewem celem wykrycia potencjalnego zalania domu. Koniecznie wyposaż się w elektrozawór lub serwomechanizm nakładany na zawór głównego zasilania wodnego do domu, aby w chwili wycieku wody natychmiast odciąć wodę.

Pamiętaj, że zawory wodne lubią się 'zacinać' na skutek za-kamienienia. A więc jeśli ich nie otworzysz/zamkniesz raz na jakiś czas, to może się okazać, że kiedy będzie trzeba zamknąć zawór - to nie będzie to możliwe! Dlatego zaprojektowałem i szczegółowo omówiłem scenę Lua, która zapobiega takiej sytuacji przez okresowe zamykanie i otwieranie zaworu w chwili gdy nikomu z domowników to nie będzie przeszkadzać!

OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

Flood Sensor + Nakładka na zawór kulowy to kompletny system przeciw-zalaniowy w Twoim domu.

Cała seria jest poświęcona tematyce budowy kompletnego systemu przeciw-zalaniowego.

Spotkałem się z zastosowaniem Flood Sensor'a do utrzymania temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli Flood Sensor umieścimy na powierzchni podłogi to jego wewnętrzny czujnik temperatury będzie dobrze mierzyć temperaturę podłoża. Wykorzystując Single/Double Switch można odpowiednio uruchomiać grzanie podłoża tak, aby utrzymać określoną temperaturę. W rozwiązaniu tym pamiętaj o wyłączeniu funkcji alarmu (Par.2) w ustawieniach Flood Sensor co przedłuży żywotność baterii urządzenia.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Pamiętaj, że Flood Sensor wymaga konfiguracji co ma się stać po wykryciu zalania. Oznacza to, że aby system zamknął sam zasilanie wody musisz to oprogramować np. przez napisanie sceny sterującej odpowiednim urządzeniem wykonawczym. Wszystko to omawiam szczegółowo w tej serii filmów.

OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

W filmach zobaczysz jak jest zbudowany Flood Sensor i jak wykrywa zalanie. Omawiam opcjonalne rozwiązania podpięcia zewnętrznego zasilania do urządzenia i możliwość podłączenia zewnętrznego alarmu i dodatkowych sond. Potem przeprowadzam test zalewając czujnik wodą, a następnie montuje nakładkę (serwomechanizm) na zawór kulowy - główny zawór doprowadzający wodę do domu. Dodaje serwomechanizm do sieci Z-Wave, konfiguruje i oprogramowuje tak, aby powstał kompletny system przeciw-zalaniowy.

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Filmy tej serii wykorzystaj do:

  • utworzenia kompletnego systemu przeciw-zalaniowego w domu (detekcja, alarm, odcięcie wody)

  • pomiaru temperatury bezpośrednio na podłodze (dobre rozwiązanie przy ogrzewaniu podłogowym)

  • nauki tworzenia scen (blokowych i Lua) w systemie FIBARO

  • dodania nakładki na zawór kulowy do sieci Z-Wave

  • znalezienia urządzeń danego typu np. wszystkich bateryjnych

zastosowanie.png

Materiały dodatkowe do pobrania

Forum

Szukasz dodatkowej pomocy?

Forum jest do Twojej dyspozycji!

bottom of page