top of page

Do listy filmów

Flood Sensor i ochrona domu przed zalaniem

Seria nr.

900

Flood Sensor i ochrona domu przed zalaniem

Czujnik zalania, monitoring wycieku wody i odcięcie dopływu wody do domu

Forum

Pomiń opis, przejdź do filmów

Opis

Główna idea

Flood Sensor to bateryjny czujnik detekcji zalania (wycieku) i czujnik temperatury w jednym. Jest to bardzo schludne urządzenie, które możesz umieścić pod umywalką, wanną czy zlewem celem wykrycia potencjalnego zalania domu. Koniecznie wyposaż się w elektrozawór lub serwomechanizm nakładany na zawór głównego zasilania wodnego do domu, aby w chwili wycieku wody natychmiast odciąć wodę.

Pamiętaj, że zawory wodne lubią się 'zacinać' na skutek za-kamienienia. A więc jeśli ich nie otworzysz/zamkniesz raz na jakiś czas, to może się okazać, że kiedy będzie trzeba zamknąć zawór - to nie będzie to możliwe! Dlatego zaprojektowałem i szczegółowo omówiłem scenę Lua, która zapobiega takiej sytuacji przez okresowe zamykanie i otwieranie zaworu w chwili gdy nikomu z domowników to nie będzie przeszkadzać!

Uwaga

Flood Sensor + Nakładka na zawór kulowy to kompletny system przeciw-zalaniowy w Twoim domu.

Cała seria jest poświęcona tematyce budowy kompletnego systemu przeciw-zalaniowego.

Spotkałem się z zastosowaniem Flood Sensor'a do utrzymania temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli Flood Sensor umieścimy na powierzchni podłogi to jego wewnętrzny czujnik temperatury będzie dobrze mierzyć temperaturę podłoża. Wykorzystując Single/Double Switch można odpowiednio uruchomiać grzanie podłoża tak, aby utrzymać określoną temperaturę. W rozwiązaniu tym pamiętaj o wyłączeniu funkcji alarmu (Par.2) w ustawieniach Flood Sensor co przedłuży żywotność baterii urządzenia.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

Pamiętaj, że Flood Sensor wymaga konfiguracji co ma się stać po wykryciu zalania. Oznacza to, że aby system zamknął sam zasilanie wody musisz to oprogramować np. przez napisanie sceny sterującej odpowiednim urządzeniem wykonawczym. Wszystko to omawiam szczegółowo w tej serii filmów.

O filmach serii 

900

Poruszane tematy

W filmach zobaczysz jak jest zbudowany Flood Sensor i jak wykrywa zalanie. Omawiam opcjonalne rozwiązania podpięcia zewnętrznego zasilania do urządzenia i możliwość podłączenia zewnętrznego alarmu i dodatkowych sond. Potem przeprowadzam test zalewając czujnik wodą, a następnie montuje nakładkę (serwomechanizm) na zawór kulowy - główny zawór doprowadzający wodę do domu. Dodaje serwomechanizm do sieci Z-Wave, konfiguruje i oprogramowuje tak, aby powstał kompletny system przeciw-zalaniowy.

Zastosowania

Filmy tej serii wykorzystaj do:

  • utworzenia kompletnego systemu przeciw-zalaniowego w domu (detekcja, alarm, odcięcie wody)

  • pomiaru temperatury bezpośrednio na podłodze (dobre rozwiązanie przy ogrzewaniu podłogowym)

  • nauki tworzenia scen (blokowych i Lua) w systemie FIBARO

  • dodania nakładki na zawór kulowy do sieci Z-Wave

  • znalezienia urządzeń danego typu np. wszystkich bateryjnych

Materiały dodatkowe

Do pobrania (kody źródłowe)

  • Scena Lua omawiana w filmach do sterowania zaworem (zamknięcie po wykryciu wycieku i otwarcie po powrocie Flood Sensor do stanu normalnego).

  • Scena Lua utrzymująca gotowość zaworu odcinającego wodę do pracy. Scena Lua do czasowego otwierania i zamykania zaworu celem zapobiegnięcia jego zablokowania przez kamień.

  • Kod Lua pozwalający na znalezienie w systemie (sieci Z-Wave) wszystkich urządzeń danego typu np. wszystkich czujników Motion Sensor bez podawania ich adresów!

  • Kod Lua pokazujący jak znaleźć wszystkie urządzenia bateryjne w domu i odczytać, które z nich mają niski poziom energii.

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Pojęcia i znaczenia

Nakładka (serwomechanizm) na zawór kulowy - jest to dodatkowe urządzenie pracujące w technologi Z-Wave, które można zamocować na dowolny zawór kulowy (obrotowy 90 stopni). Dzięki temu system automatycznie zakręci wodę w momencie wykrycia zalania.

Forum

Do listy filmów

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Powiązane filmy DIY

Adaptery euFIX w rozdzielni elektrycznej dla ogrodu

Nawadnianie ogrodu. Montaż i konfiguracja dopuszkowych regulatorów FIBARO na szynie DIN. Sterowanie zraszaczami w ogrodzie.

Filmy DIY

Filmy DIY

Film przykładowy tej serii

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Zdjęcia powstałe podczas tworzenia serii

bottom of page