top of page

Do listy filmów

Detekcja otwartego okna i obniżenie grzania przez Heat Controller

Seria nr.

670

Detekcja otwartego okna i obniżenie grzania przez Heat Controller

Wykrycie otwartego okna przez Heat Controller i wizualizacja otwartego okna za pomocą wirtualnego Window Sensor - Quick App.
Obniżenie nastawy termostatu przy wyłączonej automatycznej funkcji wykrywania otwartego okna w Heat Controller.

Forum

Pomiń opis, przejdź do filmów

Opis

Główna idea

  1. Nauczę Cię jak zbudować Window Sensor który nie jest fizycznym urządzeniem (Z-Wave). Za pomocą Quick App można odtworzyć dowolne urządzenie FIBARO, którego funkcjonalność określisz indywidualnie za pomocą kodu Lua. Razem zbudujemy Quick App, który będzie analizował wewnętrzne parametry Heat Controller po to, aby zobrazować otwarcie okna.

  2. Omówię gotowe rozwiązanie dla tych, którzy mają własny sposób rozpoznania otwarcia okna (np. przez Door/Window Sensor) tak aby w tej sytuacji także obniżyć parametry grzejnika/ów w pomieszczeniu.

Uwaga

Pamiętaj, że termostat taki jak Heat Controller to urządzenie bateryjne, co oznacza że jeśli wysyłasz do niego dowolny rozkaz czy to zmiany temperatury, czy zmiany jakiegoś parametru to transmisja nie dojdzie  natychmiast. Czasem musi upłynąć kilkadziesiąt sekund (nawet kilka minut) zanim nowe nastawy zostaną odebrane przez urządzenie.

Pamiętaj także aby pisać kod, który nie wymusza zbyt częstej komunikacji z Heat Controller'em bo każda nadmierna wymiana danych powoduje jego większe zużycie baterii, a co za tym idzie skrócenie czasu do kolejnego ładowania termostatu.

Uwaga: Nie wysyłaj do Heat Controller'a zbyt częstych nowych nastaw temperatury, gdyż to powoduje uruchomienie silnika głowicy celem otwarcia lub przymknięcia zaworu i wymaga największej energii, a w konsekwencji największego zużycia baterii.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

Ograniczaj częstotliwość wykonywania pętli algorytmu do kilku minut. Nie ma potrzeby aby np. funkcja setTimeout() była wywoływana co kilka sekund! Rzadsze wykonywania programu Lua zapewni w przypadku pracy z Heat Controller'em jego mniejsze zużycie baterii i nie spowoduje wzrostu obciążenia centrali HC3 wykonywaniem kodu non-stop, a co za tym idzie nie przyczyni się do problemów z komunikacją po sieci  Z-Wave przez ciągłą transmisję poleceń.


Omówione w tej serii zagadnienia bardzo dobrze współgrają z opracowanym przeze mnie wcześniej algorytmem zarządzającym pracą kotła CO. Nowy poprawiony algorym jest dostępny tutaj:

https://www.portal.ztechnikazapanbrat.pl/filmpagescollection/650

"Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO Seria nr. 650"

O filmach serii 

670

Poruszane tematy

  • Pokazuję jakie możliwości daje tworzenie swojego urządzenia Quick App na bazie jednego z typowych urządzeń FIBARO

  • Zrozumiesz jak Heat Controller zachowuje się po wykryciu otwartego okna

  • Przedstawię jak odczytać z dowolnego urządzenie podłączonego do centrali jego wszystkie parametry nawet te ukryte - niedostępne w ustawieniach zaawansowanych urządzenia

  • Pokażę gotowe rozwiązanie w sytutacji kiedy jest fizyczny czujnik otwarcia okna zamontowany na ramie okna (np. w celu monitorowania domu przez system antywłamaniowy), który bardzo prosto można wykorzystać do obniżenia parametrów grzejnika po otwarciu okna

  • Zademonstruję poprawioną wersję innej sceny odpowiedzialnej za zarządzanie zezwoleniem na pracę Kotła CO, która teraz uwzględnia wykrycie otwarcia okna