top of page

Do listy filmów

Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

Seria nr.

650

Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

Sterowanie pozwoleniem na pracę kotła CO ze względu na zapotrzebowanie grzania przez termostaty grzejnikowe oraz grzanie podłogowe

Forum

Pomiń opis, przejdź do filmów

Opis

Główna idea

Mam w domu grzejniki wyposażone głównie w termostaty Heat Controller firmy FIBARO oraz  termostaty Spirit firmy EUROtronic i LIVING CONNECT Z firmy Danfoss. Każdy z temostatów z powodzeniem utrzymuje zadaną temperaturę w pokoju. Chciałbym, aby system FIBARO automatycznie zatrzymał czynnik grzewczy (grzejników) w chwili, gdy termostaty i inne regulatory  osiągną zadaną temperaturę w pokojach.  


Inaczej mówiąc:

  1.  nie chce aby kocioł CO pracował nonstop nawet gdy w pokojach została już osiągnięta zadana temperatura (w każdym z pokoju może byc osobna nastawa temperatury)

  2. chcę aby kocioł CO się załączył do pracy gdy w choć jednym pokoju zrobi się za zimno

Uwaga

UWAGA: Nie można sterować pracą kotła/pieca bezpośrednio wyłączając go z prądu! 


Większość  obecnie produkowanych kotłów posiada wbudowaną automatykę, która  odpowiada za sekwencję rozruchową pieca wykonywaną po zaniku zasilania elektrycznego. W fazie startu kotła są sprawdzane m.in. podzespoły i zabezpieczenia, a sam proces jest często czasochłonny. W żadnym wypadku nie należy tego procesu przerywać - załączając i wyłączając główne napięcie pieca i w ten sposób kontrolować grzanie obiegu CO. Postępowanie takie może doprowadzić do uszkodzenia kotła, a w skrajnych przypadkach do sytuacji niebezpiecznych.


Moje rozwiązanie jest oparte o sterowanie pozwoleniem na załączanie/wyłączanie obiegu CO. Do tego celu wykorzystuję specjalnie przygotowane zaciski elektryczne wewnątrz pieca, które normalnie są podłączone do regulatora pokojowego. Tak jak pisałem wcześniej regulator pokojowy był zamontowany i mierzył temperaturę w jednym pokoju co nie zdawało egzaminu w moim domu i dlatego w sposób bezpieczny dla pracy kotła zastąpię jego miejsce regulatorem Relay Switch FIBARO.


Algorytm nie ingeruje w sterowanie termostatów. Algorytm odczytuje z termostatów ich nastawę temperatury i porównuje ją z temperaturą w pokoju. Jeśli temperatura mierzona jest już osiągnięta, to prawdopodobnie ten grzejnik jest już zamknięty i nie potrzebuje więcej czynnika grzewczego.


FIBARO dla Heat Controller od v. 4.7 ma informację pt. "potrzeba czynnika grzewczego". Algorytm uwzględnia tę informację (o ile ją włączysz w ustawieniach Heat Controller) w wypracowaniu zbiorczego zezwolenia na pracę kotła CO.


Quick App - Master controller - w plikach do pobrania znajduje się gotowy do użycia panel zbierający informacje w jednym miejscu o całym systemie grzania w domu (nastawy, temperatury, tryby pracy, otwarte okna, zamknięte grzejniki itp). Z niego dowiesz się ile grzejników (odbiorów grzejnych) wciąż żąda zapotrzebowania na czynnik grzewczy. Będziesz mógł także skonfigurować próg temp zewnętrznej (w tym  pobieranej z internetu dla twojej lokalizacji), dla której ogrzewanie w domu już nie ma sensu.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

Zamiast Relay Switch możesz użyć każdego urządzenia, które może rozwierać i zwierać odpowiedni obwód elektryczny jak np. Single/Double Switch.


Pamiętaj, aby po podaniu zezwolenia na pracę pozwolić kotłowi popracować przez pewien czas - mój algorytm to gwarantuje.


O filmach serii 

650

Poruszane tematy

Usuwam zainstalowany przez dewelopera regulator pokojowy współpracujący z kotłem CO. Regulator ten podejmował decyzję o potrzebie dostarczania czynnika grzewczego do grzejników na podstawie tylko jednego pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu - salonie oraz na podstawie sztywno zdefiniowanych harmonogramów czasowych. Efektem takiej regulacji były niedogrzane pokoje na piętrze.

Postanowiłem wykorzystać informację zbiorczą od wszystkich termostatów - różnych producentów i na jej podstawie zezwalać na pracę kotła CO.


Ta seria filmów ma za zadanie pokazać Ci, jak możesz przekazać kotłowi CO zezwolenie na pracę w sytuacji, kiedy grzejniki tego wymagają. Na filmach zobaczysz, jak możesz do kotła podpiąć Relay Switch i sterować zezwoleniem na pracę kotła CO.


W tej serii filmów omówię napisany algorytm w języku Lua. Algorytm ten analizuje stan każdego grzejnika (jego termostatu) i na tej podstawie podejmuje decyzję czy jest wymagany czynnik grzewczy  w instalacji CO, czy nie.


Algorytm jest na tyle uniwersalny