top of page

Do listy filmów

Jak na 100% wykorzystać produkcję energii z fotowoltaiki (PV)

Seria nr.

5100

Jak na 100% wykorzystać produkcję energii z fotowoltaiki (PV)

Jak wykorzystać wyprodukowaną w domu energię

Forum

Pomiń opis, przejdź do filmów

Opis

Główna idea

Ten cykl filmów instruktażowych jest poświęcony bardzo “gorącemu” tematowi - chodzi o najbardziej opłacalne wykorzystanie energii elektrycznej produkowanej w domu z paneli fotowoltaicznych - PV.

Jak wiadomo oddanie energii do sieci energetycznej nie jest najlepszym “biznesem” i dlatego znacznie lepiej jest energię z PV skonsumować na własny użytek.

Istnieje wiele sposobów, a jednym z nich który samodzielnie opracowałem i opisuję jest dogrzewanie wody z paneli fotowoltaicznych dla:

  • obiegu ciepłej wody C.W.U.

  • centralnego ogrzewania C.O.

  • basenu w okresie letnim

Uwaga

Do utworzenia rozwiązania gwarantującego konsumpcję wyprodukowanej energii niezbędne jest zbudowanie systemu składającego się z urządzeń różnych producentów. 

Potrzebna będzie m.in.

  • grzałka z regulatorem mocy, 

  • pompa, zawory 

  • i miernik energii. 

Niektóre z wymienionych tu urządzeń można sterować bezpośrednio przez urządzenia FIBARO, inne wymagają integracji. W filmach dużo czasu poświęciłem integrowaniu miernika energii firmy Zamel MEW-01 przez system Supla i REST API.

Zapewniam cię, że integracja przy wykorzystaniu zapytań HTTP i REST API nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda i że filmy DIY przedstawiają to zagadnienie stopniowo i zrozumiale.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

Nie musisz zrealizować zaproponowanego przeze mnie rozwiązania w 100%. 

Moją intencją jest pokazanie jak 'wycisnąć' najwięcej z fotowoltaiki.

Oczywiście bardzo korzystnym rozwiązaniem jest instalacja baterii elektrycznej (akumulatorów) i pompy ciepła, które odbiorą nadprodukcję automatycznie, ale jeśli chcesz samemu poeksperymentować i masz pomysł na inne wykorzystanie energii z fotowoltaiki to być może pewne rozwiązania przedstawione tu będą dla ciebie inspiracją.

O filmach serii 

5100

Poruszane tematy

Seria filmów pokazuje możliwe sposoby wykorzystania produkowanej energii z paneli fotowoltaicznych w domu. Każdy kto ma fotowoltaikę pamięta o tym aby uruchomiać urządznia domowe (zmywarkę, pralkę czy odkurzacz) gdy świeci słońce i panele PV produkują znacznie więcej energii elektrycznej niż jest potrzebna do zasilenia wymienionych urządzeń.


Ale co potem, gdy konsumpcja energii w domu maleje?


Wtedy system fotowoltaiki zaczyna oddawać duże ilości energii do sieci.

Czy to jest dziś opłacalne?


Nie zawsze, a dodatkowo powoduje wzrost napięcia w fazach i może przyczyniać się do awaryjnego wyłączania inwertera.


Dlatego pokazałem w filmach instruktażowych, że zwykła grzałka elektryczna odpowiednio dużej mocy rzędu 3-8 kW może odpowiednio wykorzystać nadprodukcję energii i przyczynić się do dodatkowych korzyści finansowych. Cały 'problem' polega na tym, aby grzałka dużej mocy nie pobierała non-stop np. 3kW lub 8kW, bo spowodowałoby to pobranie nie tylko całej energii wyprodukowanej, ale i pobranie znacznej energii z sieci energetycznej, za którą trzeba będzie słono zapłacić.


W filmach krok po kroku omawiam co należy zrobić, aby system taki jak centrala HC3 regulowała mocą grzałki tak, aby nie dopuścić do konsumpcji większej niż produkcja.

Zastosowania

Dogrzewanie wody z paneli fotowoltaicznych dla: