top of page

Do listy filmów

sceneActivation vs CentralSceneEvent

Seria nr.

1250

sceneActivation vs CentralSceneEvent

Jak wykorzystać wyłącznik ścienny do innych funkcji niż załączanie i wyłączanie podłączonego oświetlenia

Forum

Pomiń opis, przejdź do filmów

Opis

Główna idea

Jeśli chcesz wykorzystać wyłącznik ścienny do innych funkcji niż załączanie i wyłączanie podłączonego do niego oświetlenia to musisz utworzyć sceny, które rozpoznają ile razy został wciśnięty klawisz wyłącznika. Np. po podwójnym naciśnięciu przycisku zostanie uruchomiony konkretny algorytm wymuszający zgaszenie wszystkich świateł w domu/piętrze. W centrali HC3 i HC2 funkcja rozpoznawania naciśnięcia przycisku jest związana z dwoma zagadnieniami bardzo szczegółowo omówionymi w serii filmów: sceneActivation i CentralSceneEvent.

Uwaga

Pamiętaj, że za informacje o wciśnięciu przycisków wyłącznika ściennego w systemie jest odpowiedzialne "podurządzenie"  Remote Controller, po polsku nazywane Pilotem. Jest ono często ukryte i należy je znaleźć zgodnie z moim wskazówkami w tych filmach DIY.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

Zalecam zbudowanie sceny blokowej wywoływanej przez  Remote Controller (Pilot),  a następnie automatyczną jej zamianę na scenę Lua. W ten sposób unikniesz błędów i problemów z prawidłowym określeniem warunków wywołania sceny zarówno pod centralą HC3 i HC2. Dodatkowo  scena Lua pozwoli ci na implementację złożonych algorytmów jak np. otwarcie rolet w zależności od pory dnia tylko jednym i tym samym przyciskiem.

O filmach serii 

1250

Poruszane tematy

To kompletna instrukcja wideo pokazująca jak zbudować sceny blokowe i Lua wykrywające użycie przycisku wyłącznika ściennego pod centralą HC3 oraz HC2. Filmy w sposób praktyczny omawiają  zagadnienia sceneActivation i CentralSceneEvent dla urządzeń takich jak: Smart Module, Double Switch, Dimmer oraz QuickApp. Podczas wykładów dowiesz się także jak napisać uniwersalny kod w QuickApp i wywoływać go z różnych scen. To rozwiązanie pozwoli zaprogramować np. mrugnięcie dowolnym oświetleniem w celem potwierdzenia wydanego polecenia.


Zastosowania

Zrozumienie zagadnień tej serii pozwoli ci wdrożyć następujące rozwiązania:

  • Przytrzymanie wyłącznika światła w garażu otworzy/zamknie bramę garażową bez potrzeby używania dedykowanego pilota

  • Podwójne kliknięcie wyłącznika zapali ozdobny LED, a pojedyncze naciśnięcie zapali główne światło w salonie

  • Trzykrotne naciśnięcie wyłącznika w holu spowoduje uzbrojenie domu, a system poinformuje cię o tym 3-krotnym mruganiem lampy

Materiały dodatkowe

Do pobrania (kody źródłowe)

  • Kody źródłowe pokazanych rozwiązań w tym urządzenia Quick App do wyłączenia światła po zadanym czasie ustawianym przez przytrzymanie przycisku wyłącznika!

  • Sceny Lua dla sceneActivation i CentralSceneEvent obsługiwane pod centralą HC2 i HC3.

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Pojęcia i znaczenia

sceneActivation - to starsza metoda (stosowana np. w Dimmer 2) do rozpoznawania kiedy użytkownik wcisnął przycisk. Sceneactivation to zmienna, która w chwili naciśnięcia przyjmuje konkretną wartość określającą typ przycisku i rodzaj akcji (1-klik, 2-klik, 3-klik, naciśnięcie i przytrzymanie lub puszczenie).


CentralSceneEvent -  to usługa określona w systemie mianem "Event",  która  rozpoznaje wciśnięty przycisk wyłącznika. Jest to współczesne podejście FIBARO implementowane m.in. w Double/Single Switch, Roller Shutter czy serii Walli.

Forum

Do listy filmów

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Powiązane filmy DIY

Smart Implant podłączony do pilota markizy przeciwsłonecznej

Jak podłączyć Smart Implant do dedykowanego pilota innego urządzenia?

Roller Shutter 2 - Sterowanie roletami elektrycznymi (podłączenie, Quick App, Lua)

Jak podłączyć wyłącznik 3-pozycyjny z napędem elektrycznym zewnętrznych rolet i jak wykorzystać Quick App do inteligentnego sterowania wszystkimi roletami w domu. Zaawansowane programowanie Lua.

Konsola do załączenia/wyłączenia światła o określonej porze

Gotowy sterownik (pod centralę HC2 i HC3) dla choinki na święta lub innego urządzenia. Informacja jak użyć Wall Plug. Porównanie Quick App (HC3) vs Virtual Device (HC2).

Motion Sensor i Dimmer (Lua w HC3)

Przenoszenie i dostosowanie kodu Lua z HC2 na HC3 na przykładzie opóźnienia wyłączenia światła tak długo jak jest wykrywany ruch

Roller Shutter 2 (Bloki i Lua w HC2)

Wszystko o programowaniu w centrali HC2 (sceny blokowe, Lua, wirtualne urządzenie) na przykładzie karnisza elektrycznego

Adaptery euFIX w rozdzielni elektrycznej dla ogrodu

Nawadnianie ogrodu. Montaż i konfiguracja dopuszkowych regulatorów FIBARO na szynie DIN. Sterowanie zraszaczami w ogrodzie.

Detekcja otwartego okna i obniżenie grzania przez Heat Controller

Wykrycie otwartego okna przez Heat Controller i wizualizacja otwartego okna za pomocą wirtualnego Window Sensor - Quick App.
Obniżenie nastawy termostatu przy wyłączonej automatycznej funkcji wykrywania otwartego okna w Heat Controller.

Dimmer jako budzik (Lua w HC2)

Automatyczne rozjaśnianie światła lub odsłonięcie okna o określonej godzinie

Motion Sensor i Dimmer (Lua w HC2)

Inteligentne opóźnienie wyłączenia światła w HC2

Filmy DIY

Filmy DIY

Film przykładowy tej serii

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Zdjęcia powstałe podczas tworzenia serii

bottom of page