Opis
Główna idea
Jest to kolejna dawka wiedzy o tym jak programować sceny Lua w centrali HC2.
Program realizowany przez scenę obsłuży dwa wyjątkowo proste i niezbędne w każdym inteligentnym domu urządzenia: Motion Sensor i Dimmer.
Uwaga
Podstawowym wyzwaniem jest wyłączenie światła z opóźnieniem po ostatnim wykryciu ruchu, co zagwarantuje utrzymanie oświetlenia tak długo, jak jest to faktycznie potrzebne.
Informacje dodatkowe
Moje zalecenia
Zawsze przeanalizuj kod, a zwłaszcza wywoływanie sceny stosując polecenia fibaro:debug lub print pod kątem ilości wywołań sceny. Tutaj uzależnienie wywołania sceny od detekcji ruchu jest dobrym pomysłem ale wymaga natychmiastowego sprawdzenia czy już wcześniejszy proces (instancja) nie jest w trakcie wykonywania sceny. Naprawdę odpowiednie użycie funkcji "fibaro:countScenes" i "fibaro:abort" rozwiąże wiele twoich problemów - nie bój się przetestować!
O filmach serii
1000
Poruszane tematy
Ta seria to wyjątkowa wiedza jaką zdobędziesz o programowaniu centrali HC2 przy wykorzystaniu scen Lua. Odpowiednio napisana scena pozwoli na dodanie pewnej inteligencji do mechanizmu zapalania i gaszenia światła. Światło jest zapalane wtedy, gdy Motion Sensor wykryje ruch, a gaszone automatycznie po określonym czasie. Niby nic nadzwyczajnego, ale jak zrobić by światło nie zgasło za wcześnie, zanim nie opuścisz schodów lub holu?
W tej serii dowiesz się
jak określić jakie zdarzenie ma wywołać scenę
nauczysz się do czego służy komenda "fibaro:sleep" i czym się różni od "setTimeout"
powiem ci jak zapewnić, aby scena była wykonywana tylko przez jeden proces (jedną instancję)
jak zintegrować pracę Dimmer 2 z Motion Sensor, aby sterować światłem w dowolny sposób
Zastosowania
Wykorzystasz wiedzę z filmów do tego, aby:
swobodnie pisać podobne sceny Lua i sterować urządzeniami FIBARO
usprawnić swoje sceny, które działają niepoprawnie z powodu wykonywania ich przez wiele instancji
bezpośrednio wprowadzić w życie zademonstrowane przeze mnie rozwiązanie oświetlenia w holu lub na schodach (gotowe do pobrania)
połączyć w sposób inteligentny detekcję ruchu z załączeniem i utrzymaniem palącego się światła tak długo jak jest ono naprawdę potrzebne